• Hämeenlinnan Lentopallokerhon kausi naisten Mestaruusliigassa jatkuu sunnuntaina kotiottelulla, jossa verkon toiselle puolelle asettuu Rovaniemen Arctic Volley.

  Lentopallokerhon alkukausi on sujunut ailahdellen. Väkevää 3–0 kotivoittoa hallitsevaa mestaria Kuusamoa vastaan seurasi viime lauantaina 1–3 vierastappio viime kevään toista finalistia LP Kangasalaa vastaan. Lentopallokerho voitti ottelun avauserän 25–19,  mutta Kangasala takoi kolmen seuraavan erän voittopisteet vakuuttavasti 25–14, 25–16, 25–13.

  Kerhon päävalmentaja Giovanni Torchio myöntää pelin ailahtelun.

  — Lähiviikkojen tavoitteemme on vakioida joukkueemme suoritustaso, joka vielä tällä hetkellä heilahtelee liikaa. Nyt takana on ehjä harjoitteluviikko ja koen, että olemme ottaneet askeleita eteenpäin. Joukkueemme muuttui melko paljon viime kaudesta, joten ymmärrän alkukauden pienen suoritustason vaihtelun.

  Loimua-Areenalla nähdään Liigan tähtiloistoa

  Kerhon amerikanavut, ammattilaisuriensa avauskautta pelaavat yleispelaajat Jenny Mosser ja Adeola Owokoniran ovat sopeutuneet joukkueeseen ja Mestaruusliigaan mainiosti. Kaksikosta molemmat ovat tehtailleet 4 hyökkäyspistettä erää kohden. Keskitorjuja, jo viime kaudella Kerhossa pelannut Vera Klimovich sen sijaan hakee vielä parasta virettään. Passari Jenna Ylivainio urakoi tutusti passipelin ohella myös laadukkaana syöttäjänä ja torjujana.

  Napapiirin naisten lentopalloylpeys Arctic Volley on aloittanut kauden vahvasti voittamalla kaksi kolmesta pelaamastaan ottelusta. Viime viikonloppuna Lapin urheiluopiston kotiareenalla kaatui kestomenestyjä LP Viesti. Vieraspelinsä ArVo pelaa pääosin viikonloppujen tuplaotteluina, niin tälläkin kertaa. Ennen Lentopallokerhon kohtaamista joukkue pelaa lauantaina LP Vampulan vieraana.

  ArVon riveistä löytyy useampi mielenkiintoinen pelaaja. Jenkkilibero Taylor Horsfall on noussut nopeasti liigan eliittiin ja napapiirin yleisön suosikiksi. Keskitorjuja Serena Bruin puolestaan on torjunut 10 pelatussa erässä yhteensä 8 pistettä. Passarin tontilla ArVo joutuu antamaan aavistuksen tasoitusta, sillä nilkkavamma pitää ykköspassari Roosa Raution pitkään sivussa.

  Lentopallokerho – Arctic Volley -ottelu Hämeenlinnan upealla Loimua-Areenalla alkaa tulevana sunnuntaina klo 18:00. Ottelu on tutusti nähtävissä myös kotimaisen palloilun kodissa, Nelosen Ruutu-palvelussa.

   

  Tapio Suominen

    Takaisin

Pääaiheet

 
 

Yhteistyössä