• Returning to Finland for a second season was a fairly easy decision for me to make. I was able to find comfort in the fact that I would be returning to a league where I am now familiar with the different teams, players, and level of play that is to be expected from each. It is a comfort that I have not experienced in the past, as this is the first time I have chosen to return to the same country for a second season.

  But along with that comfort, there was also a feeling of going into the unknown. Yes, this would be my second season in Finland, but this would be my first season with HPK and the unknown of what comes along with that excited me. What would the town be like? What would the team be like? What can I expect from this new club? So many questions that had me a little anxious to begin with, but also excited for this new opportunity.

  And now, after being here for almost 2 months, I cannot think of a single bad thing to say about Hameenlinna or HPK. From day 1, I felt so welcomed to both the team and community. I met people around town who were supporters of the club and I immediately felt that sense of community and loyalty that you look for with any program. I am so happy with the girls I have as teammates also. I feel that in this short time we have already created a bond that will allow us to do great things this season. We trust each other and truly want everyone to be successful, so that the team can be successful. And the staff has made sure that we are taken care of with anything that we might need. If we have questions or concerns, they are quickly answered or taken care of. It's always comforting to have a club that is run like this so that we can focus on playing our best volleyball, and we don't have to worry about silly things that might distract us from that main goal.

  So with all of that being said, I am so excited to get this season started! We have been working hard in the gym to be well prepared for any opponent and I am excited to see what this team can do. I think we all have a very positive feeling about the potential of this team and it will be fun to see just how much we can get out of this season. We have to remember to always stay humble and hungry, and the sky is the limit for what we can accomplish.

   - Allison Mayfield

  ---

  Paluu Suomeen

  Päätös palaamisesta Suomeen toiseksi kaudeksi oli suhteellisen helppo. Paluu tuttuun liigaan, tuttujen pelaajien kanssa, totutulle tasolle. Tätä kokemusta minulla ei ole entuudestaan. En ole aikaisemmin urallani pelannut kahta kautta samassa maassa.

  Kaikessa tutussa ja turvallisessa oli kuitenkin pieni jännityksen poikanen, tunne tuntemattomasta. Vaikka tämä on toinen kauteni Suomessa, tämä on ensimmäinen kauteni HPK:ssa. Tämä uutuus viehättää minua. Millainen on Hämeenlinna? Minkälainen joukkue meillä on? Mitä voin odottaa seuralta? Paljon isoja kysymyksiä, mutta myös positiivista jännitystä uudesta mahdollisuudesta.

  Nyt, kun olen ollut Hämeenlinnassa lähes kaksi kuukautta, en löydä huonoa sanottavaa mistään. Ensimmäisestä päivästä alkaen, olen kokenut olevani tervetullut niin joukkueeseen kuin kaupunkiin. Ihmiset kaupungilla tulevat osoittamaan tukensa joukkueelle ja pelaajille. Tämmöistä uskollisuutta toivoisi aina ympärilleen. Joukkueen kanssa on löytynyt yhteinen sävel ja jo lyhyessä ajassa olemme saaneet luotua mahtavan hengen joukkueeseen. Me luotamme toisiimme ja toivomme toistemme onnistuvan täydellisesti, jotta joukkue voisi menestyä parhaalla mahdollisella tavalla. Seuran puolelta henkilökunta on huolehtinut kaikesta, jotta me voimme keskittyä olennaiseen – lentopalloon. Meillä ei ole syytä huoleen.

  Kaiken tämän jälkeen en voi muuta todeta kuin, että odotan innolla kauden alkamista. Me olemme tehneet harjoituksissa kovasti töitä, jotta olisimme valmiit taisteluun. Uskon, että meillä on kaikki mahdollisuudet menestyä joukkueena. Olen luottavainen joukkueemme iskukykyyn. Kunhan muistamme säilyttää menestyksennälän voi vain taivas olla meille rajana.

   - Allison Mayfield

    Takaisin

Pääaiheet

 
 

Yhteistyössä